עברית  |  English  |  
הסבר כללי:

בני המאיה תיעדו את מהלכי הכוכבים ביותר משבעה עשר לוחות שנה, כשבאמצעות המעקב המדויק אחר גרמי השמים הם למדו את הפוטנציאל האנרגטי המלא של כל רגע נתון.

בדיוק כשם שבאסטרולוגיה המודרנית אנחנו לומדים את מערכי הכוכבים המשפיעים עלינו דרך המזלות והבתים, כך השאירו עבורנו אנשי המאיה אסטרולוגיה רב ממדית, המתייחסת לזמן דרך סמלים גיאומטריים.

בזמנים המיוחדים שבהם אנחנו חיים עולה החשיבות של משמעות הזמן. אנשי המאיה הקדמונים השאירו בידנו ידע עצום ומעמיק בנוגע לתפיסת הזמן שלהם, ידע שמאפשר התבוננות מקיפה על כל רגע בחיינו. הלוח החשוב מבין לוחות המאיה הוא לוח הצ'ולקין (Tzolkin) והוא לוח מתמטי שמתאר בפנינו את התפתחות המין האנושי בכל השלבים והמעברים שלו. לוח זה נשאר חרוט על קירות המקדשים של פירמידות המאיה, כשהוא אחד הפריטים החשובים שניצלו מהכיבוש הספרדי. הלוח מכיל קודים נסתרים המאפשרים לחברה האנושית להתחבר לזכרון הזמן כפי שהמאיה תפסו אותו.

לוח הצ'ולקין מורכב מצירופים של סמלים גיאומטריים המציגים אנרגיות של רבדים שונים ביקום. בניגוד ללוח הלועזי העוקב אחר מהלכי השמש, או הלוח העברי העוקב אחר מהלכי הירח, הוא משלב בין מירב ההשפעות הקיימות עלינו ומכוון אותנו למקצבים הטבעיים של הגוף.

 

 הלוח הוא למעשה דגם גיאומטרי לתנועה בזמן וככל שמעמיקים אל תוך הקודים שבתוכו, מגלים משמעות לחיים עצמם. דגם זה מציג בפנינו תפיסת זמן מחזורית ספיראלית של הזמן. זאת בניגוד לתפיסת הזמן הקווית הלינארית של עבר-הווה-עתיד המאפיינת את העולם המערבי-מודרני. העמקה בלוח הצ'ולקין מרחיבה את תפיסת הזמן שלנו ועימה גם את יכולת הזרימה על גבי הזמן. 


לוח הצ'ולקין מראה את המחזור הפליאדי החמש-מימדי שמתאר את מסלולה של השמש שלנו סביב אלקיון (השמש המרכזית) במחזור שנמשך 26,000 שנה. הגאוניות של הצ'ולקין טמונה באורכו- 26,000 שנה, מכיוון שזהו הזמן הדרוש לקפיצה קריטית באבולוציה האנושית. מבחינה אסטרונומית אנחנו מתקדמים למצב שבו השמש שלנו תהיה שרויה לגמרי בתוך רצועת הפוטון. בחורף 2012 השמש תהיה בנקודת ההצטלבות בין האקליפטיק של כדור הארץ - מסלול השמש כפי שהוא נראה מכדור הארץ לבין קו המשווה שברצועת שביל החלב. כדור הארץ נכנס לעידן הדלי אחת ל-26,000 שנה, כשכל מחזור מאיאני גדול נשלם ומתחיל מחדש. 21/12/2012 הוא התאריך שבו נשלם המחזור והרבה מאד לוחות נפגשים.


מושגי יסוד בלוח הצ'ולקין:

הלוח הקדוש של המאיה הוא לוח מתמטי שמורכב מצירופים של מספרים. הנוסחאות והקודים למעברים בין המימדים טמונים במספרים עצמם. בעיניי קיימת בלוח הזה הנוסחא שתאפשר לנו לפרוץ את החשיבה הקווית של הזמן. כשם שבפיזיקה הקוונטית מדברים על קיומם של מימדים מקבילים כך הלוח מציג בפנינו תנועה ספיראלית של 13 מימדים מקבילים.

התדר המרכזי בלוח הצ'ולקין הוא 20:13. המספרים 13 ו-20 וכן שילובים וביטויים שונים שלהם הם רבי משמעות בתרבות המאיה. לוח הצ'ולקין מכיל 20 סמלים ו-13 טונים. משך "השבוע" של בני המאיה הוא 13 ימים והוא קרוי "גל".