לוח 13 הירחים - שנת הזרע הקריסטלי


לוח 13 הירחים - שנת הזרע הקריסטלי

בני המאיה גילו שרק תופעה שמימית אחת חוזרת על עצמה בדיוק מוחלט באותו הזמן, כל שנה. ביום המקביל ל-26/7 בלוח הלועזי, כמה דקות לפני הזריחה, ניתן לראות את הכוכב סיריוס עולה מעל לקו האופק. מכל כוכבי השמים, זהו הכוכב היחידי, שזורח באותו מקום ובאותו יום כל שנה ובעת הזריחה של יום זה נמצאים כדור הארץ, השמש והכוכב סיריוס בקו ישר אחד. לסיריוס תפקיד חשוב בהתפתחות החברה האנושית בכך שהוא מעביר לנו צפנים גיאומטריים ושימש כמדד למחזורים שונים בתרבויות שונות כמו במצרים הקדמונית, בתרבות הסינית ועוד. בני המאיה בחרו ביום זה ליום הראשון בשנה האזרחית שלהם.

אם כך ה-26/7 הוא ראש השנה האזרחי של המאיה. ביום זה השמש נמצאת בזנית, בקו הרוחב 19.5 צפון. זהו קו הרוחב שבו בנוי המקדש בצ'יצין איטזה שביוקטן, אחד ממקדשי המאיה החשובים. אם לוקחים את כדור הארץ ומציירים אותו במעגל ותוחמים בתוכו מגן דוד, אז קודקודי המשולשים נושקים למעגל בדיוק בקו הרוחב 19.5. כל זה גרם לכך שבני המאיה בנו מקדש מיוחד, שבו ניתן לראות את קרני השמש אך ורק בזריחה של ה-26/7.

ה- 25/7 קרוי היום מחוץ לזמן ומיועד להתנקות, להתחדשות ולהתכווננות לקראת מחזור חדש של 13 ירחים. היום, כשידע המאיה הופך למוכר יותר לחברה האנושית, נחגג יום זה בהתכנסויות של אור ברחבי העולם כולו.
בלוח 13 הירחים הם בעצם 13 הטונים, המקצבים השונים של הגל, שהולכים ומתפתחים בהדרגה, רק שבמחזוריות הלוח אנו חווים את כל אחד מהטונים למשך 28 ימים, שנמשכים על פני 4 שבועות שווים, הקשורים בתהליכים, בכיוונים ובצבעים.
לכל יום מתוך 28 הימים קיימת משמעות בפני עצמו, בהקשר של הירח ובהקשר הכללי של הלוח.
 
לוח זה, ביחד עם הצ'ולקין, הם למעשה 2 מחזורים שמסמלים את הקודים המוחבאים והקדושים של התרבות האנושית.
13 הירחים הוא המחזור הברור של השנה ואילו הצ'ולקין מחביא בתוכו מימדים נסתרים, מעבר לזמן הלינארי המוכר לנו. ביחד הם משמשים כטבלאות לחיזוי ליקויים, חגים ועוד. מחזור 260 הימים של הצ'ולקין לא קשור ישירות בשום תקופה אסטרונומית ידועה. למרות שהוא משמש כמכנה משותף לסינכרוניזציה של השמש, הירח, מרקורי, ונוס, מרס, הארץ ועוד,  לוח הצ'ולקין הוא למעשה על זמני. במהותו, הצ'ולקין הוא המפתח לכל התקופות הפלנטריות, הוא מתאר ומלמד על "חסר הזמן" (שינוי תפיסת הזמן) ולא ניתן להגביל אותו בזמן לינארי. העבודה עם שני הלוחות הללו במקביל מאפשרת לנו ראייה רחבה - בעוד שהצ'ולקין מחובר לאמת האוניברסאלית הנצחית, הימים בו הם קבועים והוא לא משתנה, לוח 13 הירחים משתנה משנה לשנה ומראה את מסלול ההתקדמות האנושית שלנו, עד לשנת 2013, סוף הזמן.

ניתן לראות שהצ'ולקין הוא הבסיס של 13 הירחים. כפי שלוח הצ'ולקין מורכב מעשרים גלים בני 13 יום, כך לוח 13 הירחים הוא למעשה "גל" של 13 ירחים (חודשים) בני 28 יום. כאשר נתבונן בלוח הצ'ולקין, נראה שבכל יום מופיע קין (יום של לוח הצ'ולקין) ושלאחר 260 ימים חוזרים לקין מספר אחד, כך ש-260 הקינים הם הבסיס לעבודה איתו. לוח 13 הירחים מיועד להקל על אלה שנפגשים לראשונה עם הקודים של הצ'ולקין. מכיוון שהם פרושים על פני 13 ירחים בני 28 יום, קל לנו יותר להתחבר לדרך הצגה זו. אנו מורגלים במעקב אחר שבועות וחודשים ולכן 13 הירחים עוזרים לנו להיכנס בקלות למשחק של הצ'ולקין. יחד עם זאת, חשוב להדגיש שהצ'ולקין הוא הלוח העל-זמני והשאיפה היא שבסופו של דבר נלמד לעבוד עם הצ'ולקין עצמו, על התדר 20:13 שבתוכו.


ב- 26/7/2017 התחיל מחזור חדש של 13 ירחים והפעם נכנסנו לשנת זרע:

כשם שביהדות יש לנו ראש שנה 'אזרחי'- בספטמבר (פלוס מינוס) וראש שנה 'רוחני'- בפסח, כך גם במאיה אנחנו חוגגים מספר ראשי שנה.

ראש השנה הרוחני הוא בעצם תחילת מחזור של צ'ולקין, הלוח המקודש של המאיה. כל 260 יום אנחנו מתחילים מחזור צ'ולקין מקודש של 20 חודשים בני 13 יום. ראש השנה האזרחי במאיה הוא של לוח 13 ירחים והוא תמיד מתחיל ב26/7. המחזור נמשך 365 יום ובתוכו 13 מחזורי ירח, בני 28 יום כל אחד ועוד יום אחד ב-25/7 שקרוי היום מחוץ לזמן. השנה ב- 26/7 החלה שנת הזרע הקריסטלי.המהות של  מחזור 13 הירחים השנה היא של הזרע:

השנה שהחלה ב- 26/7/17 היא שנת הזרע הקריסטלי. הזרע מלמד אותנו שהכל משתנה בכל רגע נתון ושהשינוי הזה הוא הדבר היחידי שקבוע בכל היקום כולו. בכל רגע קיימות הזדמנויות מרתקות עבורנו כאן מתחת לאף והזרע הקריסטלי דוחף אותנו השנה לצמוח אל תוך אפשרויות חדשות שטרם חווינו. בשנה הנוכחית הפוקוס הוא על שחרור האחיזה שלנו בידוע המוכר ובמצבים הממוחזרים האוטומטים ובמקביל על פתיחה לידע ולכיוונים חדשים. ברגע זה ממש אנחנו יכולים לקפוץ לחיים חדשים ולאורך השנה קיים פוטנציאל אדיר להשתנות פנימית ולשינוי חיצוני מהותי.

במהלך השנה אנחנו לומדים לשנות את זווית הראייה שלנו בנוגע למהותו של השינוי עד למצב שנדע מבפנים ש: "כל שינוי בחיים מביא עמו התפתחות, שפע, הנאה ולמידה".

שנת הזרע מלמדת אותנו את אומנות השינוי ומאפשרת לשחרר את הדריכה במקום ואת אשליית השליטה במוכר והידוע ולנוע הלאה אל עבר החדש והשונה. ככל שנשחרר מאתנו את ההרגלים הידועים מראש, נוכל לזרוע לעצמנו זרעי התפתחות לכל כיוון שנחפוץ בו. לרוב אנחנו מפחדים משינוי משום שבזכרון הקולקטיבי וכן האישי  שינוי הוביל לכאב, לאומללות ולקושי. אך למעשה הכל משתנה בכל רגע נתון. ברגע שאנחנו אוחזים בשגרה מקובעת ולא משנים דברים בחיינו, אנחנו למעשה נמצאים בנסיגה ביחס לתנועה התמידית של כדור הארץ מסביב לשמש. בכל רגע הזווית של כדור הארץ משתנה, הטבע נע ומשתנה במקצבים שונים וגם אנחנו לומדים כיצד לנוע, לשחרר ולגדול.

לאורך שנת הזרע אנחנו מושכים שינויים בתחומי החיים השונים - בעבודה, במערכות היחסים, בפנאי, בהתנהלות היום יומית ובכל תחומי החיים. זוהי שנה בעלת פוטנציאל ללמידה ולצמיחה עצומים ולהזדמנויות שעד עכשיו כלל לא חשבנו עליהן.

הזרע מכוון אותנו למטרות ספציפיות ומאפשר לזרוע אותן בתוך אדמת החיים הפורייה. הזריעה מתרחשת בשני רבדים- שינויים ש"תלויים" אך ורק בי, ניתן לכתוב בצורה ברורה את השינוי ואת השלבים שלו ולעשות מיד את הנדרש למימושם. ושינויים ש"תלויים" כביכול גם בסובבים ובעולם, בהם נגדיר בצורה מדויקת את הרצונות שלנו ונניחם בצד, מתוך אמון מלא ביקום שיגשים את רצונותינו במהרה. אנחנו לומדים לשחרר את הציפיות שלנו בנוגע לדרך שבה הדברים אמורים להיווצר במציאות עצמה. הכל יכול לקרות לנו! ליקום יש אינסוף הפתעות צבעוניות שמחכות אך ורק לנו. שנת הזרע מזמינה כל אחד ואחת מאתנו לזרוע חיים מלאים בשמחה, בזרימה נעימה ומלאה באושר, אהבה והגשמה עד שנצליח לנוע כספיראלה שמכילה ופתוחה לאינסוף של אפשרויות. אמן!האנרגיה שמחזקת את תת המודע שלנו היא של האדמה:

האנרגיה שדוחפת אותנו מבפנים בתת מודע היא של האדמה והיא משלימה את השפעת הזרע. האדמה השנה מורידה אותנו אל הקרקע, מנערת מאתנו את הספקות ואת חוסר המעש ודוחפת אותנו לנוע, להתפתח ולפעול. הגיע הזמן לבטא את הכישורים והייחודיות שבנו באופן מעשי. במקום לשבת שעות על גבי שעות ולחשוב על הרעיונות המבריקים שלנו, השנה זה הזמן לנקוט בפעולות ת'אכלס בשטח. האדמה מבקשת מאתנו לדרוך עם שתי רגליים על הקרקע ועליה לממש את החלומות מרחיקי הלכת שלנו. אנחנו מוזמנים להתחבר לחומר, לממשי, לחמשת החושים שלנו ובעזרתם לנווט את דרכינו ביום יום.

לאורך השנה האדמה מכוונת אותנו להתבונן ב"צירופי המקרים" השונים בחיינו ומאפשרת לראות כיצד הכל מתוזמן היטב ושום דבר לא קורה "במקרה". מקרה, בהיפוך אותיות- קרמה, לכל דבר בחיים יש סיבה מדויקת והוא קורה תמיד בול בזמן הנכון. כל אירוע, מפגש, מייל או מילה מגיעים תמיד ברגע הנכון. בשנת הזרע אנחנו לומדים לזהות את הסינכרונים האינסופיים שמתרחשים בכל רגע במציאות השוטפת ולנתבם אל עבר המימוש העצמי שלנו.

כך שהכיוון הברור שאליו אנחנו מכוונים הוא אל הגוף והמציאות הפיזיים. בעזרת האדמה אנחנו פועלים לשם הגשמת רצונותינו, בלי יותר מדי דיבורים אלא במעשים. המוטיבציה להתמודד עם אירועי החיים המרובים גדלה ככל שאנחנו יוצרים עוגן מאסיבי ויציב בתוכנו ומעמיקים את הקרקוע במציאות הפיזית.

לאורך השנה האדמה מאפשרת לזהות שהביטחון היחידי שיכול להיות לנו הוא בעצמנו, בקשר שלנו אתנו, בידע וביכולות שלנו ולא בשום דבר חיצוני. והיציבות שאנחנו יכולים להגיע אליה היא היכולת לתנועה מאוזנת ללא עליות וירידות אנרגטיות קיצוניות. אנחנו מבינים שככל שנשתרש עמוק יותר אל תוך האדמה, כך הענפים שלנו יוכלו להגיע עד לאינסוף האפשרויות שבנשמתנו העצומה.

האדמה דוחפת אותנו להרחיב את יכולות הקליטה המוחיות שלנו ואת הרגישות הפנימית. לאורך השנה היא מזרימה אלינו כמויות אדירות של ידע גבוה. כולנו סוג של מערכות תקשורת שמקבלות ואוספות מידע תוך כדי חיינו הארציים. כל אחד מאתנו מחובר לרשתות אישיות וקולקטיביות של מידע. כתוצאה מעבודה מרובת שנים של קבוצות אור שונות נבנתה רשת מידע אדירה מעל לכדור הארץ שלנו ועכשיו בשנת הזרע "כמויות" נוספות של אור מעודן מועברות אלינו. המידע המחודש מיועד להרחבת מגבלות המח שלנו כפי שהוא היום עד שכולנו נחווה קפיצה קולקטיבית במודעות האנושית. שנת הזרע מגבירה את ערנותנו למידע שבכל רגע מוזרם אלינו ומאפשרת לשים לב לכך שהרבה אירועים, מפגשים ורצונות שלנו מתקיימים במקביל.

האדמה מסמלת את אמא אדמה ומאפשרת לתחושת שייכות לכל אלה שחיים עליה. אנחנו מגדילים את הנוכחות שלנו בגוף ועמה גם את החיבור שלנו ואת המשותף עם יושבי כדור הארץ. לכל אחד יש את התפקיד הייחודי שלו במערך הכולל של הקוסמוס ובעזרת האדמה אנחנו לומדים לסלק את מחשבות החסר ואת ההרגלים שעוצרים את יכולתינו לשתף פעולה. אנחנו מרחיבים את תחושת השייכות ליקום ובעקבות כך את תחומי העשייה שלנו ומוצאים את דרכנו הייחודית לתרום את חלקנו בשינוי התדרים שמתרחש עכשיו בכדור הארץ.

כך שהאנרגיה שדוחפת אותנו השנה יוצרת בתוכנו כח פנימי חזק ומאוזן שמאפשר לנו להגשים ולממש את עצמנו בתחומים שונים במציאות המגוונת ולשתף פעולה עם אחרים עד ש"השלם יגדל על סכום חלקיו".


האנרגיה שמאתגרת אותנו השנה היא של הקוסם:

אתגר של קוסם הוא אתגר רציני! ביותר. לשים את האגו בצד, את מנגנוני ההגנה, את הנוקשות והאקסטרים של הראש ולהיפתח ללב ולעוצמות הרגשיות שלנו. אנרגיית הכוהנת הגדולה מאתגרת אותנו השנה להתחבר לעוצמה הנשית המקבלת ולהרחיב את מודעותינו לנשמה שבנו. אנחנו מאותגרים להכיל דברים חדשים במציאות חיינו, לעשות דברים רבים יותר ולהיות נוכחים בסיטואציות מגוונות.

המטרה היא להתחבר לעוצמה המלאה שלנו, לנטרל מאתנו מניפולציות והשלכות של הראש עד שנצליח לבטא בלבביות את נשמתנו ביום יום. אנחנו מתעוררים לקוסם הפנימי וליכולת לחולל ניסים ולעזור לאחרים לעזור לעצמם. נס הוא פונקציה של מידע חדש. ככל שאנחנו מרחיבים את המידע שאנו פועלים ע"פיו אנו מצליחים ליצור דברים שכלל לא העלנו בדעתנו.

הקוסם מלמד אותנו שאנחנו אלה שיודעים מה מבין שפע האפשרויות מדויק עבורנו עכשיו ונכון לנו.

אנחנו חיים בחברה המערבית שבה האגו השתלט על האני ולכן אנו נמצאים בתנודה מתמדת אל עבר העולם, הנורמות והאנשים הסובבים. בפועל אנחנו אלה שמכירים הכי טוב את עצמנו ויודעים יותר טוב מכולם מה הכי נכון לנו בכל רגע. אתגר הקוסם מלמד לשחרר את הצורך באישורים, בפידבקים או בכל תשומת הלב מהחוץ ובמקומם להטעין את עצמנו ולהקשיב לידיעה הפנימית. במקום לבזבז כמויות אדירות של אנרגיה על ניסיון לעמוד בנורמות החברתיות, בקריטריונים החיצוניים ובכלל בדעות של האנשים הסובבים, הגיע הזמן להכיר במי שאנחנו וברצונות שלנו. הפסקת התנועה ביחס לעולם מאפשרת ליצירת הסנטר בתוך עצמנו. הקוסם מאפשר להתחבר לייחודיות האותנטית שלנו מבלי לאבד אנרגיה על מה שחושבים עלינו האחרים. וכך אנחנו לומדים בשנת הזרע כיצד לשחרר את הצורך באישורים מהחוץ ובחיזוקים של האגו ולשמור על פשטות וצניעות. כדי שנוכל לנוע עם הזרע לכיוונים חדשים, עלינו ללמוד לשחרר מחיינו מצבים "קפואים" ואת הנטייה הבסיסית שיש לנו למחזר את אותן סיטואציות. אתגר קוסם מעיד על עבודה מרוכזת שנעשה על עצמנו. זהו זמן בעל פוטנציאל לשחרר את הצורך בשליטה בעצמנו ובסובבים. עקב הרגלים מוכרים של שנים לרוב אנחנו חוזרים שוב ושוב על אותם סוגי מפגשים, מטרות ובכלל על אורח החיים שלנו. כל שבוע דומה לשבוע שלאחריו וכל יום מזכיר את זה שלפניו. ההרגלים האוטומטים יוצרים אשליית שליטה מדומה על מציאות שבה למעשה הכל משתנה כל הזמן ואנחנו לא באמת יכולים לשלוט על משהו. החיבור עם הקוסם לעוצמת היגואר הפועמת בליבנו ממלא אותנו באומץ לפרוץ את שגרת חיינו הרגילה ולהפתח לדברים 'לא ידועים'. אנרגיית הקוסם מלמדת להפוך ל'ערוץ ישיר' לידע הנשמה ומלמדת שכל הידע כולו קיים בתוכנו ועיקר ה"עבודה" היא תמיד בינינו לביו עצמנו. התהליך בשנת הזרע מוביל אותנו לאני חדש שמוטען באנרגיה פנימית, מחובר לעוצמה בגוף ומתחיל לזרום עם מערכת הרצון הגבוהה שלו. כך שבשנת הזרע ניתן להתחבר לידיעה הפנימית העמוקה ביותר שלנו, להתחבר לעוצמת הנשמה ולנהוג בחמלה כלפי עצמנו וכלפי אחינו ואחיותינו בני האדם. אמן.

האנרגיה שמדריכה אותנו השנה היא של הלוחם:

הלוחם מדריך אותנו בשנת הזרע "להילחם" בקולות מבחוץ ומבפנים שמונעים מאתנו מלבטא את המהות האמיתית של מי שאנחנו- נשמה אדירה בתוך גוף פיזי מצומצם. הלוחם מלמד- להביא את ה"ל"- הלמידה אל החום- האש שמבפנים וכן להביא את ה"מ- המהות אל החול- היום יומי, השגרתי. אנחנו מקבלים דחיפה להתחבר למהות האותנטית לנו, לאש הפועמת בליבנו ולפעול על פיהם במציאות. בתהליך הכולל בחיים וספציפית בשנת הזרע, אנחנו חוקרים, בודקים ולומדים עד שאנו מתחברים לאמת האינדיבידואלית שלנו שמתקיימת בגוף וברגע. אין דרך אחרת מלבד הדרך הספציפית המדויקת לכל אחד מאתנו וכל דרך היא בסה"כ אופציה אחת מבין אינסוף הדרכים ללכת בהן.

המטרה עם הלוחם המדריך השנה היא לממש בתעוזה וחינניות את מה שאנו מאמינים בו ולא משנה באיזה נושא מדובר. אנחנו לומדים לשחרר את כל הקונספטים כולם! כל ה'אמור', ה'צריך' וה'מקובל' נעלמים להם, כשאנחנו נאמנים למהות האמיתית שלנו. אנו מוזמנים לנוע באומץ אל תוך מציאותנו המשתנה וליצור בה את חלומותינו.

לאורך שנת הזרע הלוחם מלמד לפעול מתוך חופש הבחירה שמתאפשר כשאנו משחררים את ההזדהות עם האגו בעל הצורך הצר והמוגבל באפשרויות. בדרכו הנבונה הלוחם מתמודד בשעבוד למחשבות הממוחזרות שמתבטאות בהתמכרויות ובתלות באנשים, בחפצים ובכל דבר חיצוני. הוא מתבונן בשקט בהתרחשויות במפת חייו, חוקר ביסודיות היבטים שונים ובאומץ ובאלגנטיות מכוון למקום שהכי נכון לו להיות בו עכשיו. הלמידה ממשיכה עד שהופכים לעצמאיים בשטח וחווים תחושת חופש פנימית של ידיעת האמת שלנו. האמת הפנימית נוגעת בתחומי החיים כולם: בעבודה, במערכות היחסים, בתחומי העניין השונים, בזמן הפנאי האיכותי ועוד.

לאורך השנה אנו מוזמנים לנשום את הלוחם ולהרגיש את הסליל בעין השלישית נפתח. אז נתמלא באנרגיות של אמון בעצמנו ונתחבר לקולנו ולהשראת הנשמה לקראת הגשמה אלגנטיות של רצונותינו. אמן!


האנרגיה שתומכת בנו השנה היא של הנשר:

בשנת הזרע אנרגיית הנשר תומכת בנו להגביה מעוף למרומים ולהתבונן מלמעלה על תמונת חיינו הרחבה. במעופו הוא מלמד לראות כיצד הפרטים השונים המרכיבים את היום יום שלנו משתלבים לכדי פאזל עצום ורב מימדי. הראייה הכוללת מכניסה פרופורציות והגיון בריא למוחנו ומקלה על ההתנהלות באפיזודות החלקיות השוטפות. ככל שאנחנו מקבלים פרספקטיבות הגיוניות על הסיטואציות בחיים, משתחררת מאתנו תחושת הקורבן והיא מתחלפת בתחושה של חופש ואפשרויות.

הנשר תומך בנו השנה לראות שאנחנו אלה שבוחרים בכל רגע ורגע בחיים הללו. שום דבר לא משתלט עלינו מהחוץ ולא באמת קיים פער בין המציאות שלנו לבין איזה "רצוי" מופשט ותיאורטי. לאורך שנת הזרע אנחנו מבינים שהכל תלוי אך ורק בנו ובמחשבות שלנו ושבכל רגע קיימת בידינו הבחירה לעשות בדיוק את מה שטוב לנו.

הרחבת נקודת המבט לאובייקטיבית מזרימה מידע חדש לדפוסים האוטומטים שמנהלים אותנו ומאפשרת לשחרור הספקות העצמיים, הרגשות הממוחזרים והמחשבות המגבילות שחוזרות שוב ושוב.

לאורך שנת הזרע אנחנו מרחיבים את הפרספקטיבה שלנו בנוגע למהות השינוי והנשר מאפשר להרחיק לכת עוד יותר עם הרעיונות והרצונות המתגבשים בנו.

כך שזו עומדת להיות שנה שבה אנחנו מתבוננים דרך עיני הנשר החדות שלנו, מתמלאים באופטימיות ובחזון נרחב ומתחילים לרקוד ולשיר בשמחה את החלומות שלנו. הנשר בתמיכה ממגנט אל חיינו שמחה, מזל מבורך ואת הראייה הרחבה הנדרשת להשגת מטרותינו. אנו מוזמנים להתבונן דרך עיני הנשר שבליבנו על תמונת החיים המלאה ולהכיר תודה על מה שכבר יש לנו ובנו. החיים בגוף הם זכות אדירה וקיימות דרכים רבות לממש זכות זו. אז נבחר באילו דברים להתמקד, באילו פרויקטים להשתתף ונקבל הדרכה מהנשר כיצד ליצור אותם בקלות ובשמחה בשנת הזרע הבאה עלינו לטובה.


המעקב אחר התהליך המתפתח של הירחים בשנת הזרע הקריסטלי יכול ליצור שינוי פנימי בגישה המנטלית והרגשית שלנו כלפי החיים ולנקות הרבה מידע שלילי, דפוסי חשיבה ישנים, הרגלים וקיבעונות. אנו לומדים לסמוך על עצמנו ועל הידיעה הפנימית של מה שנכון לנו. ככל שהתהליך נמשך אנו מתחברים למאגר אינסופי של שפע ויצירה ולתדרים של אהבה ללא תנאי ומסוגלים לשנות ולהשתנות ולייצר לעצמנו מציאות קסומה של פריחה ולבלוב. אמן!

מאחלת לכולנו שנת זרע מאושרת, משחררת, מעצימה ומשמחת!

באהבה,

טליה.